Média

Prague Shakuhachi Festival 2014

Fujiwara Dozan, zářící hvězda japonské hudby poprvé v Evropě

Osmý ročník Prague Shakuhachi Festivalu přivede do Prahy jednu z největších současných hvězd japonské hudby Fujiwaru Dozana. Bude to vůbec poprvé, co tento virtuóz bambusové flétny šakuhači zahraje v Evropě. Jeho kariéra zahrnuje vystoupení s popovými skupinami, jazzovými kapelami až po sólové recitály v nejprestižnějších japonských koncertních síních.

V Praze, 24. srpna připomene Dozanův koncert odkaz jeho nedávno zesnulého učitele a Národního žijícího pokladu Yamamoto Hozana. Jednoho z prvních hráčů, kteří úspěšně propagovali flétnu šakuhači i mimo kontext japonské tradiční hudby, především v jazzu a soudobé hudbě. Dozan je jeho neslavnějším žákem a jedním z mála japonských hráčů, kteří dosáhli skutečně hvězdného statusu. Na svém koncertě se mimo jiné střetne i s indickým hráčem na sitar Amitem Chatterjeem. Společnou improvizací připomenou slavnou nahrávku Y. Hozana a Raviho Shankara.

Prague Shakuhachi Festival nabízí celou řadu dalších žánrově rozmanitých koncertů, které spojuje japonská flétna šakuhači. Budete moci slyšet autentickou hudbu z chrámu Itčóken, elektroakustický ambient, jazz, improvizovanou hudbu i japonskou a soudobou komorní hudbu.

Mezi highlighty festivalu už obvykle patří koncert věnovaný soudobé vážné hudbě (25. 8.), kde se letos odehraje několik světových premiér, mezi nimi i skladba mladého českého skladatele Martina Klusáka.

Jistě však nezklame ani úvodní večer věnovaný elektronice a multimediálním performance (22. 8.) a společný koncert španělského šakuhačisty Antonia Enzana Olíase a slovenského fujaristy Dušana Holíka (23. 8.).

Vedle koncertů festival nabízí kurzy hry na japonské nástroje a dokonce i slovenskou fujaru. Pokud se chcete dozvědět více o japonské hudbě, zavítejte na některou z poslechových sessions, či odborných přednášek.

Festival pořádá o.s. 108 Hz, Hudební a taneční fakulta AMU, Českojaponská společnost a European Shakuhachi Society za podpory MKČR, MHMP,  OSA, GoOut.cz, Beetangle a Miyabi, ve spolupráci se Slovenským kulturním institutem a Institutem intermédií, mediálními partnery festivalu jsou A2, Radio 1, Radio Wave a Bushido.cz. Čestnou záštitu akci udělilo velvyslanectví Japonska v ČR.  Prezidentem festivalu je skladatel a etnomuzikolog Vlastislav Matoušek.